Damper alanındaki uzmanlığıyla tanınan Öztreyler, yerli ve Avrupalı ağır nakliyecilerin taleplerine cevap veren, Avrupalı lowbed üreticilerini şaşırtan ve ilgi çeken ekstrem bir çözümle lowbed pazarına Türkiye malı pandül akslarından, hidrolik sistemine kadar yerli olan ve yeni bir ürün ekledi

.

En ağır yüklerin proje taşımalarını gerçekleştiren firmaların ihtiyacını karşılayan bu ekstrem çözüm, Türkiye’de bugüne kadar tasarlanmayan ve yapılmayan bir ürün olan; çok modüllü bir yarı römork ve Öztreyler’in tasarım ve üretim gücünü, yenilikçilik özelliğini ortaya koydu.

Farklı aks kombinasyonları ve çekicinin yük kapasitesine göre farklı katar ağırlıkları için alternatifler sunan çok modüllü, askılı akslı XRM Modüler M16 lowbed, Öztreyler’in askeri amaçlı tank taşıyıcı üretimi sırasında kazandığı tecrübenin sivil amaçlı bir ürüne yansıması, aks performansının sahada denenmiş olması ile de dikkat çekiyor.

Öztreyler XRM MODULAR M16 Lowbed’in ilk tanıtımı Almanya Hannover kentinde yapılan İAA Transportation fuarında Eylül 2022’de yapıldı. Öz treylerin fuar tanıtımı sonrasında 2023 ile birlikte en ağır yüklere eklemlenebilir modüler ile çözüm oluşturan, işletmecisine farklı kullanım amaçları için farklı bileşenler oluşturma imkanı sunan yeni ürünün tanıtımı ve sipariş alımına başlanacak.

Teknik özellikleri ve üretim biçimleri nedeniyle bölünemez olan ve gabari dışı olarak tanımlanan yükler ile ağır iş makinelerinin üretim yerinden kullanım alanlarına, limanlara, şantiyelere yurt içinde ve/veya ve uluslararası taşımaları, özel yöntem ve ekipmanlarla ve de bu ekipmanların kullanımında uzmanlaşmış, deneyim sahibi firmalar ve çalışanları tarafından taşınıyor.
Son yıllarda bu ağır ve zorlu taşımalara yönelik olarak Türk treyler üreticileri, tasarım ve üretim güçlerini ortaya koyan lowbedler üretiyorlar ve dünya pazarlarında etkilerini hissetiriyorlar.
Bu gelişim içinde Öztreyler; diğer yerli üreticilerin lowbedlerinden dingil dizilimi, genel yapısı farklı olan bir ürünle, hem Türk hem Avrupa ve dünya pazarına yönelik bir çıkış yaptı.
Dünya pazarlarında damper, özellikle de akordiyon hurda damperleri ve silobas üretimi ile tanınan Öztreyler, askeri amaçlı akaryakıt tankeri ve tank taşıyıcı lowbed üretiminden sonra yeni ürün olarak iş makineleri ve proje taşımalarında ihtiyaç duyulan yüksek kapasiteli lowbedi ürün yelpazesine ekledi.
Yurt içinde ve dışında inşaat şirketlerinin şantiyelerinin damper ihtiyacını karşıyan, özellikle Afrika ülkelerine yönelik yüksek adetli satışlar yapan ve üretim adetlerini artırmak isteyen firma daha önce de ürün yelpazesini LNG tanker yarı römorkları ile genişletmişti.

Tank taşıyıcı lowbedlerde, askeri operasyonlar sırasında yükleme ve taşımanın hızlı ve kesintisiz yapılması gereği ve de yerli tasarım ve üretim şartı nedeniyle Öztreyler, askılı aks sistemleri; bu aksların şasi bağlantıları, hidrolik yönlendirme sistemi ve kontrolü, hidrolik seviye ayarlaması, bu akslarla donatılmış bir yarı römorkun ağır yük ve yüksek sürat koşullarındaki davranışı gibi konularda, bu araçların tasarım, üretim ve satış sonrası alanlarında önemli deneyim kazandı. Bu deneyimi askılı akslı sivil amaçlı lowbed tasarımı ve üretimine aktararak da benzerleri dünyada sayılı firma tarafından üretilen bir çözüm oluşturdu.

 

Öztreyler’in yeni ürünü çok parçalı gövde yapısına sahip, sökülür deve boynu, yük platformu, ara bağlantı modülü ve yönlenir askılı akslı taşıyıcı olmak üzeri dört ana modülden oluşuyor.
Her modülün tasarım ve üretimi, mukavemet hesapları, kesme, şekillendirme, kaynak ve modül bağlantısı aparatları özel bir mühendislik gerektiriyor.
Her modül mekanik, hidrolik, elektrik bağlantı elemanları ve bağlantı mekanizmaları ile giriş çıkış noktalarına sahip. Mekanik bağlantılar güç alma ve iletme, burulmalara dayanıklılık, kolay ve hızlı birleşme ve ayrılma, birleşen elemanların birbirine zarar vermemesi gibi gereklilikleri yerine getiren özelliklerde.

 

Öztreyler’in özel bir şasi yapısına sahip XRM Moduler M 16 lowbedi, beş bölümlü, son bölümü 5 akslı ve toplam uzunluğu 24,70 cm. 435 ton kapasiteli king pin, 12 tonluk akslar ve 245 /70 R17.5 ebadında lastiklerle donatılan lowbed, baştan sona hidrolik bağlantı soketleri, elektrik bağlantı soketleri, ABS fren sistemi ve 10 ton kapasiteli ağırlık bağlama halkaları ile donatılmış. Her aksın yüksekliği bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Aks bağlantıları, hidrolik kolları otomatik olarak yağlanıyor. 96 ton yükle 80 km/s, 110 ton yükle 30 km/s hızla yol alabilen Öztreyler’in lowbedi; tasarım ve üretiminin yanı sıra aks ve hidrolik sistemlerinin de tamamen yerli olması ile Türkiye treyler üretiminde yeni bir aşama oluşturuyor. Bu ürün ağır nakliyecilere proje taşımalarında yeni imkanlar sağlayacak.
Deve Boynu; XRM Moduler M 16’nın ilk bölümü olan deve boynu, doğrudan çekiciye veya çekiciye bağlı bir dolly’ye bağlanıyor. Deve boynu aynı zamanda hidrolik sisteme güç sağlayan dizel motor ve pompa avadanlıkları barındırıyor. Ayrıca çekme, itme ve yanal yük zorlamalarına her sürat ve farklı yol şartlarında uyacak özelliklerde.

Hidrolik Güç Paket; XRM Moduler M 16 akslarının yönlendirilmesi ve yük dağılımı, yükün seviyesinin kontrolü için gelişmiş ve operasyon sırasında yüksek performansla hatasız çalışacak bir hidrolik sistem gerekiyor. XRM’nin bu gereklilikleri karşılayan hidrolik sisteminin 6400 lt’lik hidrolik deposu, hidrolik kontrol ünitesi ve otomatik yağlama sistemi bulunuyor.
İkinci Modül; 3800 mm uzunluğunda olan 3 akslı ikinci modül; kendi aksı olmayan 8 m’lik yük platform ile deve boynu arasında bağlantı sağlıyor, lowbede yük kapasitesi artışı, yükleme alanı ve uzunluğu kazandırıyor. Şasiye asılı 3 dümenlenir aks, son modül ile eşit yüksekliğe sahip.
Yükleme Alanı; 120 ton kapasiteli ve sökülebilir ahşap zemine sahip. Kavisli yapısı ile eğilme çökme dirençli. Yük bağlama halkaları ile donatılmış olan yükleme alanı, sağa ve sola 40 cm genişleyebiliyor. Bu modül, tasarımının simulasyonla doğrulama testleri sonrasında üretilmiş.
Son modül 2 m’lik aks panoları halinde; tek akstan 6 aksa kadar olmak üzere 2, 4, 6, 8,10 ve 12 m uzunluk seçenekleri ile sunuluyor. Bu modül 15 ton kapasiteli yük bağlama halkaları, arka ve yan aydınlatma ve döner lamba ile donatılmış.

Beş bölümlü 5 akslı XRM Moduler M 16 lowbedin toplam boyu 24,70 cm. King pini 435 ton, aksları 12 ton kapasit
e

Öztreyler’in ağır yükler için geliştirdiği lowbedinin son modülü tek akstan 6 aksa kadar olmak üzere 2, 4, 6, 8,10 ve 12 m uzunluk seçenekleri ile sunuyor. Ürünün modüler tasarımı müşteri isteklerine ve yükün gereklerine göre yapılan eklerle çok yüksek tonajlara ulaşılabiliyor.www.tasiyanlar.com/ust-yapi/oztreyler
OnlineServisRandevusu
GündüzModu
Katalog
×
×
×